Truskawkowe święto rozpoczęło się już w sobotę

XX jubileuszowe Ogólnopolskie Dni Truskawki w Korycinie rozpoczęły się w sobotę 27 czerwca br. od spotkania władz Gminy Korycin z gośćmi z Włoch i Ukrainy. Spotkanie miało na celu pokazanie specyfiki poszczególnych gmin i regionów w tych państwach oraz opracowanie perspektywy dalszej współpracy.

Delegacja z Ukrainy gościła w województwie podlaskim już od 22 czerwca br. na wizycie studyjnej w ramach projektu „Ukraiński szlak samorządności”. Poznawali oni zasady funkcjonowania samorządu na szczeblu gminnym i wojewódzkim, organizacji Lokalnych Grup Działania, wykorzystania produktu lokalnego np. sera korycińskiego jako przykładu produktu turystycznego (Gorszczyzna – Wieś Korycińskiego Sera) czy też umiejętności wykorzystania środków unijnych np. z programów transgranicznych.

            Goście z Włoch m.in. burmistrzowie miast Ortezzano i Campofilone, z którymi Gmina Korycin w maju br. podpisała „Pakt o przyjaźni”, przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców, stowarzyszeń i organizacji turystycznych oraz producenci regionalnego makaronu „Antica Pasta” z Campofilone odwiedzili Gminę Korycin, aby nawiązać współpracę z producentami sera korycińskiego, a także zapoznać się ze specyfiką współdziałania samorządu ze środowiskiem lokalnym.

Kluczowym momentem dla naszych przyjaciół było odwiedzenie Gorszczyzny – Wsi Korycińskiego Sera, gdzie mogli zobaczyć proces produkcji Sera Korycińskiego oraz poznać smak lokalnych specjalności kulinarnych.  Skorzystali również z oferty rekreacyjno – turystycznej gminy.

Wieczorem mieszkańcy gminy oraz goście z Polski i z zagranicy wspólnie oglądali premierę sztuki „Ballada i romans” w wykonaniu korycińskiej grupy teatralnej, a po przedstawieniu wzięli udział w spotkaniu integracyjnym, podczas którego m.in. poznawali uroki jedynego w województwie podlaskim Parku Plebańskiego.

Sobota była również dniem pełnym wrażeń rekreacyjno – sportowych dla dzieci i dorosłych. Nad zalewem w Korycinie został rozegrany turniej piłki plażowej siatkowej, a dzieci wraz z rodzicami puszczały latawce. Każdy chętny mógł również przemierzyć rzekę Kumiałkę kajakiem lub rowerem wodnym. Zabawa zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skip to content