Polsko – litewskie warsztaty teatralne w Korycinie

      W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie trwają dwudniowe warsztaty teatralne w ramach międzynarodowego projektu pn. „Życie jak teatr  – współpraca transgraniczna dla aktywnego starzenia się”. W zajęciach biorą udział seniorzy z korycińskiej grupy teatralnej wspólnie z zafascynowanymi teatrem seniorami z Litwy, a prowadzi je Bernard Bania – aktor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

       Teatry seniora działające po obu stronach granicy mają już na swoim koncie spory dorobek. Korycińscy aktorzy przez pięć lat istnienia grupy wystawili siedem spektakli, które cieszą się ogromnym uznanie widzów, a korycińska grupa teatralna zajmuje pierwsze miejsca na ogólnopolskich przeglądach amatorskich teatrów. Seniorzy z Birstonasu grają już lat 13. Wspólne spotkania i próby to doskonała forma oderwania się od codzienności, rozwijania pasji, na które w młodości często nie starczało czasu. To cenne chwile spędzone w gronie osób, które po prostu się lubią i chcą razem zrobić coś wartościowego, dającego radość i spełnienie.

      Początek międzynarodowego spotkania – to ćwiczenia integrujące grupę i budujące zaufanie. Dużo praktycznych ćwiczeń z rytmiki, plastyki ruchu, emisji głosu. Takie zajęcia to czysta przyjemność i świetna zabawa. Nieco trudności na początku sprawia bariera językowa, jednak z każdą godziną ćwiczeń jest mniejsza, a obecny na sali tłumacz ma coraz mniej pracy.

     Poza warsztatami i serią ćwiczeń zostaną opracowane spektakle, które będzie można zobaczyć zarówno w Polsce, jak i na Litwie. Korycińska grupa teatralna przygotuje „Pana Tadeusza” – bliski sercu wszystkich uczestników projektu poemat Adama Mickiewicza. W Korycinie premiera spektaklu będzie miała miejsce w dniu 11 listopada jako część uroczystości obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentacje litewskie – już w lipcu w Birstonasie.

        Realizacja tego projektu ma jeszcze jeden ważny aspekt. Dzięki tej inicjatywie sala widowiskowa GOKSiT w Korycinie została wyposażona w nowoczesne i profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie, które z pewnością ułatwi codzienną pracę na scenie i stworzy odpowiednią oprawę dla przedstawień teatralnych.

     Powyższy projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu INTERREG Litwa – Polska V-A. Liderem projektu jest Gmina Korycin, a partnerem po stronie litewskiej Administracja Rejonu Birstonas. To już kolejne przedsięwzięcie, w które zaangażowane są te dwa samorządy – dzięki dobrej współpracy transgranicznej trwa właśnie rozbudowa przedszkola w Korycinie, a przedszkole po stronie litewskiej zyskuje nowy plac zabaw i wyposażenie kuchni, a już wkrótce młodzież z partnerskich regionów będzie integrować się na zawodach sportowych dzięki kolejnemu projektowi pn. „We are active”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *